Koła Magnetyczne to kolejna wystawa marki DS i Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej. Autorzy przenoszą nas w świat malarstwa, kolażu, fotografii oraz wideo i sztuki performance.

Prace Karoliny Breguły, Zofii Cielątkowskiej, Marty Paciejewskiej, Izy Roguckiej, Jana Mioduszewskiego oraz Grzegorz Kozery korespondując z tradycyjnymi założeniami surrealizmu stanowią ich współczesne rozwinięcie.

DS, marka powstała w 2014 roku czerpie z tego co najlepsze podtrzymując tradycje innowacyjności i stylu przejęte po modelu Citroen DS 19 z 1955 roku.

Koła Magnetyczne ©Bartłomiej Szyperski/carpressphoto.pl

Otwarta pod koniec listopada wystawa w warszawskim salonie marki DS to kontynuacja pomysłu aby przy Al. Krakowskiej powstało miejsce łączące motoryzację ze sztuką. Twórczość oraz odważne pomysły artystów były bodźcem do kontynuowania projektu Koła Magnetyczne.

Początkowo występujący wyłącznie w literaturze, później w sztukach plastycznych, filmie a także teatrze, surrealizm jako kierunek w sztuce powstał we Francji w 1924 roku. Jego związek ze zmechanizowanym światem jest niezwykle bliski. Surrealiści buntujący się przeciw klasycyzmowi, racjonalizmowi, fascynowali się wszelkimi oznakami nowoczesności. Stąd bliskie i mocne połączenie sztuki i motoryzacji.