Honda Jazz to pomost między małymi samochodami miejskimi a mini vanami.

 

Najnowsza, trzecia generacja Hondy Jazz trzyma się sprawdzonej formuły oferując większą użyteczność niż styl i sportowy charakter. Stylizacja na samochody MPV oznacza, że jest niezwykle praktyczna. Łatwość wsiadania i wysiadania oraz przestronne wnętrze sugerować mogą, że jest to auto skierowane dla nieco starszego nabywcy. Jednak wraz ze zmienioną stylistyką i bogatą listą wyposażenia standardowego oraz nową gamą żywych kolorów, Jazz celuje w młodsze pokolenie nabywców.

 

Honda zawsze wyróżniała się wzornictwem wnętrza. Nie inaczej jest w Jazzie. Prosta i funkcjonalna deska rozdzielcza zapewnia dostęp do wszystkich funkcji informacyjno – rozrywkowych poprzez siedmiocalowy wyświetlacz. Wersję Elegance cechuje także automatyczna klimatyzacja sterowana również poprzez dotykowy panel kontrolny.

Miejska Honda to jeden z najlepszych samochodów w swojej klasie pod względem wykorzystania przestrzeni wewnątrz. Ma wystarczająco dużo miejsca aby pomieścić cztery rosłe osoby. System „Magic seat” tylnej kanapy pozwala na szybkie uzyskanie całkowicie płaskiej podłogi, co umożliwia przewożenie np. rowerów bez konieczności całkowitego ich demontażu.

Niestety w ofercie występuję tylko jeden silnik – benzynowy o pojemności 1.3 l.

 

Próżno szukać wersji z silnikiem diesla oraz co raz bardziej popularnych hybryd. Pozostają za to do wyboru dwa rodzaje skrzyń biegów. Manualna i bezstopniowa automatyczna CVT. Cóż, wybór tej drugiej opcji może okazać się niefortunny ze względu na zbyt hałaśliwą pracę w zakresie wysokich obrotów, czy w trakcie przyspieszania.

Układ kierowniczy w małej Hondzie pracuje lekko przez co doskonale sprawdzi się w miejskiej dżungli. W połączeniu z odpowiednio sztywnym zestrojeniem zawieszenia samochód jest przewidywalny i bezpieczny w prowadzeniu, a podczas pokonywania zakrętów, rzadko (w sposób nieprzyjemny dla kierowcy) pochyla się na boki. Mimo swojej wagi (1098kg) Jazz jest znacznie bardziej zwinny niż można by się po min tego spodziewać.

Honda Jazz 1.3L i-VTEC CVT – podstawowe dane techniczne:

silnik: 1318 cm3, R4 benzynowy, napęd na koła przednie, moc: 102 KM przy 6000 obr./min., maksymalny moment obrotowy: 123 Nm przy 5000 obr./min., średnie spalanie w/g producenta: 4,9 l/100 km, przyspieszenie: 0-100 km/h – 12,3 s., prędkość maksymalna: 182 km/h, masa: 1098 kg.