Kia XCeed

Jaki sens miało powstanie XCeed?

Kia XCeed to miejskie coupe w stylu crossovera. Zapewne jest to nowa nisza odkryta przez producentów samochodów. Cel jest prosty. Połączyć wszystkie cechy, których oczekuje prawie każdy nabywca. Sportowy wygląd wymieszany ze stylem SUV? Bardzo proszę. Praktyczne wnętrze? Oczywiście. Jeździ jak hatchback? Jak najbardziej.

Nowy w rodzinie Ceed’ów. Wypełnia lukę między Ceed’em, Sportage’em oraz Kią Stonic starając się przy okazji spodobać tym, którzy uważają, że suvy koreańskiego producenta są za duże a zwykły Ceed zbyt … popularny. Jeżdżąc XCeed’em czułem się jakbym prowadził zupełnie inny model Kii. Większy prześwit, dodatkowe czarne plastikowe elementy karoserii, relingi dachowe. Te i inne zmiany powinny spodobać się nie tylko nabywcom popularnych dziś samochodów użytkowych.

Koreańczykom chyba udało się połączyć w trakcie tworzenia samochodu wygląd suv,a z właściwościami jezdnymi klasycznego hatchback’a. Mimo, że jest ponad 40 mm wyższy od klasycznej wersji, zajęcie miejsca w środku nie sprawia absolutnie żadnego problemu a regulacja foteli w pierwszym rzędzie potęguje wrażenie, iż znajdujemy się w zwykłej wersji. Zawieszenie zostało poprawione w porównaniu z klasycznymi wersjami osiągając doskonałą równowagę w prowadzeniu.

Kii XCeed nie straszne są zakręty, nierówne drogi, szutry. W środku dokonano kilku zmian. Normalna deska rozdzielcza Ceeda została wykończona lepszymi materiałami a fotele doskonale trzymają pasażerów na swoim miejscu. Efektu premium dodają żółte przeszycia, sprawiając że w środku jest jeszcze przyjemniej. Zestaw cyfrowych zegarów i większy ekran multimediów to kolejne pozytywne zaskoczenie. Nowy centralny i dotykowy ekran robi największą różnicę – wygląda nieco bardziej ekskluzywnie i zawiera więcej funkcji.

Jednak sama obsługa byłaby wygodniejsza gdyby w konsoli środkowej znalazło się pokrętło w stylu iDrive.

Standardowa Kia Ceed jest już bardzo dobrym samochodem rodzinnym, więc jego rodzeństwo powinno być równie dobre. Jakość materiałów wewnątrz XCeed jest lepsza od wielu rywali. Jest to prawdopodobnie najnowocześniejsza technologicznie Kia w sprzedaży. To przedsmak tego, jak to jest mieć samochód inspirowany terenówkami, ale bez opuszczania strefy komfortu jakie oferują hatchbacki.