Dziś w Warszawie Opel po raz pierwszy zaprezentował nowy model.

Crossland X, bo o nim mowa, jest kolejnym po Insignii modelem marki, który zgodnie z hasłem „7 w 17” niemiecki producent wprowadza na rynek w 2017 roku. „Crossland X łączy funkcjonalność i przestronne wnętrze z atrakcyjnym wyglądem samochodu typu SUV. Ten modny model wzmocni pozycję Opla w tak ważnych, dynamicznie rozwijających się segmentach SUVów i crossoverów.” – powiedział Wojciech Mieczkowski, dyrektor generalny General Motors Poland. Chętni już mogą składać zamówienia na nowy samochód, którego cena detaliczna, wraz z podatkiem VAT, zaczyna się od 59 950 zł.

Nowy subkompaktowy SUV Opla oferowany jest z pięcioma wersjami silnikowymi do wyboru. Jednostki benzynowe to trzycylindrowe konstrukcje, natomiast diesle to tradycyjnie motory czterocylindrowe. Jak zapewnia producent, obie wersje charakteryzują się niskim zużyciem paliwa. Podstawową jednostką benzynową jest silnik 1.2 o mocy 60 kW/81 KM. Kolejna to 1.2 Turbo z bezpośrednim wtryskiem benzyny, oferowana w trzech wariantach zespołu napędowego.

Szczególnie oszczędna wersja ECOTEC rozwijająca moc 81 kW/110 KM połączona jest z pięciobiegową przekładnią o zoptymalizowanym tarciu wewnętrznym. Taką samą mocą dysponuje trzycylindrowy silnik 1.2 Turbo współpracujący z sześciobiegową przekładnią automatyczną. Obydwa silniki rozwijają maksymalny moment obrotowy 205 Nm już przy 1500 obr./min, z czego 95 procent jest dostępne w najczęściej wykorzystywanym przedziale prędkości obrotowej do 3500 obr./min. Najmocniejszą jednostką benzynową jest silnik 1.2 o mocy 96 kW/130 KM, rozwijający maksymalny moment obrotowy 230 Nm od 1750 obr./min. Silnik ten współpracuje z sześciobiegową przekładnią manualną. Opel Crossland X w takiej konfiguracji przyspiesza od 0 do 100 km/h w 9,1 sekundy i rozwija prędkość maksymalną 206 km/h. Dostępne są także trzy warianty turbodoładowanych silników wysokoprężnych. Crossland X. Diesel 1.6 o mocy 73 kW/99 KM osiąga maksymalny moment obrotowy 254 Nm przy 1750 obr./min. W ofercie jest także jeszcze oszczędniejsza odmiana tego silnika ECOTEC z systemem Start/Stop, która emituje tylko 93 g CO2 na kilometr. Najmocniejszy diesel 1.6 ma moc 88 kW/120 KM i dysponuje maksymalnym momentem obrotowym 300 Nm, zapewniającym solidną siłę pociągową w każdej sytuacji. Opel Crossland X z dieslem 1.6 i sześciobiegową przekładnią manualną przyspiesza w średnim zakresie obrotów od 80 do 120 km/h w 10,5 sekundy, co umożliwia sprawne wyprzedzanie. Maksymalną prędkość to 186 km/h.

System Opel OnStar należy do wyposażenia standardowego Crosslanda X począwszy od wersji Enjoy. Oprócz znanych już usług, takich jak całodobowe przyjmowanie zgłoszeń w sytuacjach awaryjnych oraz zdalne sterowanie blokadą zamków, klaksonem i światłami, system OnStar oferuje teraz kolejne.

Wraz z nowym Crosslandem X Opel wprowadza usługę osobistego asystenta, w ramach której osoby podróżujące samochodem mogą skontaktować się z opiekunem, który pomoże im na przykład wybrać hotel i zarezerwować pokój lub znaleźć miejsce parkingowe. Dzięki Wi-Fi wszystkie urządzenia mobilne znajdujące się w samochodzie mogą korzystać z szybkiego łącza internetowego 4G. Systemy multimedialne IntelliLink wyposażone są w kolorowe ekrany dotykowe o przekątnej do 8 cali oraz interfejsy Apple CarPlay i Android Auto. W konsoli środkowej Crosslanda X może być zamontowana opcjonalna bezprzewodowa indukcyjna ładowarka do telefonów.